Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
32 posty 62 komentarze

kamień w bucie

Uparty - Jestem Chrześcijaninem, Polakiem i nie wstydzę się, ani Ewangelii, ani mego narodu, ani mojej tradycji.

Życzenia świąteczne

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Czy współczesni Żydzi są jeszcze narodem wybranym?

Z okazji świąt Wilekanocnych zawsze poświęcam więcej czasu na studia religijne. W tym roku czytam II cz. “Jezusa z Nazaretu” Bendykta XVI.
Absolutnie nie zgadzam się z niemiecką szkołą teologiczną, z którą po części, ale bardzo uprzejmie dyskutuje Papież. Wyobraźcie państwo sobie, że zdaniem cytowanych przez Bendykta XVI niemieckich teologów my ludzie jesteśmy w stanie zrecenzować skuteczność  Boga. Oni mówią, że w Biblii jest przynajmniej kilka fragmentów, opisujących sytuację, w której “Bogu nie idzie”, w związku z tym Bóg robi “woltę” i zmienia cel działania! To jest możliwe, tylko skąd oni o tym wiedzą, przecież mrówka podejrzewam szybciej zrozumie co to są liczby urojone niż my ogarniemy Boga i jego plany. No … my może mamy problem , ale
niemiecki teolog? Zgoroza.
Piszę te życzenia w najbardziej tajemniczy dzień w roku liturgicznym, w Wielką Sobotę po części sprowokowany przez Nathanela zastanawiacego się dlaczego KK nie świętuje  Wielkigo Piątku, tak jak czynią to protestanci  a Niedzielę Zmartwychwstania.
My czcimy Chrystusa Zmartwystałego a nie stępującego do piekieł. Można by cynicznie powiedzieć, że każdego dnia dużo ludzi zapewne niestety tam zstępuje, ale nikt po tym nie zmartwychwstaje. Święta Wielkanocne mają nam zaś dać nadzieję nadzieję zmartwychwstania.
Z tym jest związana jeszcze jedna rzecz. Otóż Jan Chrzciciel powiedział .. “nie mówcie, że macie Abrahama za ojca, bo Pan z tych kamieni może mu wzbudzić potomstwo”, mówi też, że siekiera pod ich naród już jest przyłożona. Chrystus zaś na wieść, że przyszła jego Matka i krewni w zasadzie wymówił im pokrewieństwo na rzecz nowych krewnych w wierze, krewnych urodzonych z wody i ducha. Jak wierzę Chrystus jest dopełnieniem Adama, w ten sposób, że przełamuje grzech pierworodny, czyli Chrystus Zmartwychwstały jest nowym początkiem ludzkości i to świętujemy.
Jeżeli połączymy te zapisy ewangeliczne  z badaniami historycznymi wskazującymi na to, że być może etnicznie współcześni Żydzi nie są w ogóle pochodzenia semickiego, czyli  Abrahama nie mają za ojca, to okaże się, że Ewangelia jest spójna logicznie z naszą wiedzą. Oczywiście , nikt nigdy nie odwołał wybrania narodu Izraela, ale czy ten naród w znaczeniu Starego Przymierza jeszcze istnieje a jak tak to gdzie,  to zupełnie inne pytanie.
My natomiast patrzymy na niebywała skuteczność społeczną Żydów, na ich niezwykłą zamożność i zwartość. Wielu się pewnie zastanawia, czy to nie jest w jakiś sposób efektem specjalnego błogosławieństwa dla Narodu Wybranego. Tego oczywiście nie wiem, ale analizując skutki społeczne życia zgodnie z regułami moralnymi wynikającymi ze Starego Przymierza nie sposób jest nie zauważyć, że są to reguły niezwykle efektywne ekonomicznie. I tak jak nie wiadomo, czy współcześni Żydzi są dziećmi Abrahama czy nie, ale studiując Pismo i posługując się Słowem Bożym na co dzień tworzą świetnie zorganizowaną wspólnotę. I teraz życzenia : my też tak możemy, co więcej nasz Pan Jezus Chrystus, Pan a zapewne i Ojciec naszego Plemienia zrodzonych z Wody i Ducha , wyraźnie powiedział, że Prawo jest dalej aktualne, że możemy z niego korzystać ku naszemu dobru, tak jak i On   z niego korzystał. Myślę też, że w najbliższym czasie tak będzie. Robiąc zakupy na święta byłem w dwóch hipermarketach w Warszawie i w obu, na najlepszej półce w dziale z książkami stało Pismo Święte. Znaczy to, że jest kupowane, a jak jest kupowane to może i w jakiejś części będzie czytane. I oby tak było.

 

KOMENTARZE

  • „nikt nigdy nie odwołał wybrania narodu Izraela”
    Piłat rzekł do nich: Czyż króla waszego mam ukrzyżować? Odpowiedzieli arcykapłani: Poza Cezarem nie mamy króla. (J 19:15)

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930